Indoor Track & Field: Ranking Roundup - Week Four

Indoor Track & Field: Ranking Roundup - Week Four

AMHERST, Mass. – The Amherst College track & field teams continued to roll this past weekend, closing out the month of January with 22 DIII New England Regional qualifying marks at the Branwen Smith-King Invitational. For their efforts, the men's squad landed a No. 27 national ranking and the No. 2 spot in New England, while the women's program took No. 5 in New England in the latests polls.

2019-2020 BY THE NUMBERS
New Program Records | 6
New Collegiate Bests | 73
New England Qualifying Marks | 56
National Top-50 Marks | 21

COLLEGIATE BESTS
Led by 10 new collegiate best marks on the women's side, the Mammoths posted 14 new PR's over the weekend alongside 13 student-athletes who made their event debuts (nine men, four women).

MEN'S TEAM - WOMEN'S TEAM  
 Mayowa Tinubu '20 / 400m - 52.50     Susannah Auderset '23 / 400m / 1:03.04
 Billy Massey '21 / 3000m / 8:35.56    Katie Lingen '22 / 600m / 1:38.59
 Ajay Sarathy '21 / 3000m / 8:44.12    Jordan Bailey-Rhodeman '21 / 600m / 1:42.41
 Jack Renda '23 / Weight Throw / 10.20m    Mia Rahn '23 / 800m / 2:41.07
     Jenny Mazzella '20 / 1000m / 3:06.91
     Olivia Polischeck '21 / Mile / 5:26.98
     Sarah Gayer '21 / 3000m / 10:07.38
     Eline Laurent '22 / 3000m / 10:51.12
     Caroline Ferguson-Dryden '20 / SP - 10.25m / WT - 13.38m


----

NEW ENGLAND DIII INDOOR CHAMPIONSHIP QUALIFIERS - TOP 50
You can find the full list of qualifiers here: MEN | WOMEN

MEN'S TEAM - WOMEN'S TEAM
 EVENT  STUDENT-ATHLETE -  EVENT  STUDENT-ATHLETE
 60M  Henry Buren (3), Nehemiah McGowan (4),
 Elijah Ngbokoli (15)
   400M  Jaramillo Juanita (6), Anna Madden (8), 
 Sophia Friedman (19), Katie Lingen (27) 
 200M  Henry Buren (5), Nehemiah McGowan (10)      600M  Katie Lingen (3), Jordan Bailey-Rhodeman (20)
 Ava Tillman (24)
 600M  Ryan Prenosil (1), Wilson Spurrell (19)
 Alex Mangiafico (31), Andrew Swenson (39)
   800M  Rachel Ruderman (27), Grace Haase (27),
 Jenny Mazzella (42)
 800M  Ryan Prenosil (7), Wilson Spurrell (15), Braedon Fiume (27)    1000M  Sophia Wolmer (10), Jenny Mazzella (18),
 Rachel Ruderman (35), Isabella Landry (37)
 Mile  Spencer Ferguson-Dryden (3), Braxton Schuldt (15)    Mile  Sarah Gayer (5), Sophia Wolmer (8)
 60M Hurdles  Troy Colleran (23), Yonas Shiferaw (28)    60M Hurdles  Ella Rossa (1)
 High Jump  Troy Colleran (10)    Long Jump  Sam Tichelaar (14), Ella Rossa (16)
 Pole Vault  Troy Colleran (12)    Triple Jump  Annelise Romero (19), Lauren Lamb (29)
 Long Jump  Troy Colleran (3), Chris Gong (13),
 Kelechi Eziri (26), Theo Bates (34), Jordan Edwards (34)
   Pentathlon  Ella Rossa (7)
 Triple Jump  Kelechi Eziri (4), Jordan Edwards (14)    3000M  Sarah Gayer (3), Sophia Wolmer (6)
 400M  Ryan Prenosil (1)      
 3000M  Billy Massey (6), Spencer Ferguson-Dryden (14),
 Ajay Sarathy (16), Keon Mazdisnian (23)
     
 Heptathlon  Troy Colleran (2), Jack Trent (14)      


----

DIVISION III NATIONAL TOP-50
Check out the entire top-50 here: MEN & WOMEN

MEN'S TEAM   WOMEN'S TEAM
 EVENT  STUDENT-ATHLETE -  EVENT  STUDENT-ATHLETE
 60M  Henry Buren (16), Nehemiah McGowan (21)    400M  Juanita Jaramillo (44)
 200M  Henry Buren (30)    Mile  Sarah Gayer (15), Sophia Wolmer (21)
 400M  Ryan Prenosil (13)    Pentathlon  Ella Rossa (22), Annelise Romero (30)
 800M  Ryan Prenosil (19)    60M H  Ella Rossa (6)
 Mile  Spencer Ferguson-Dryden (9)    4x400 Relay  Madden, Friedman, Lingen, Jaramilo (13)
 4x400   Relay  Phillips-Galucc, Dunwell,
 Mangiafico, Prenosil (20)
   3000M Sarah Gayer (18), Sophia Wolmer (21)
 High Jump  Troy Colleran (39)      
 Triple Jump  Kelechi Eziri (24)      
 Long Jump  Troy Colleran (21)      
 Heptathlon  Troy Colleran (4)      
 3000M  Billy Massey (26)      

----